Przejdź do treści

Projekty naukowe

Zapoznaj się z projektami realizowanymi obecnie przez Zakład Technologii Technologii Dziewiarskich i Maszyn Włókienniczych. Poniżej lista projektów wraz z informacjami szczegółowymi:

Treść (rozbudowana)
Opatrunek wchłanialny na bazie tropokolagenu

Opracowanie opatrunku wchłanialnego na bazie aktywnego tropokolagenu egzogennego ze skór rybich z dodatkiem zmodyfikowanych nanoproszków węgla

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Poddziałania 4.1.4 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Nr umowy: POIR.04.01.04-00-0077/20-00,

Całkowita  wartość projektu: 18 434 588,12 PLN
Kwota dofinansowania: 15 495 702,23 PLN

Kierownik b+r i kierownik w jednostce: dr hab. inż. Zbigniew Mikołajczyk, PŁ - lider projektu,
Partnerzy: Sancoli Sp. z o.o., Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum  w Bydgoszczy
Czas trwania  projektu: 1.01.2021-31.12.2023, w tym prace K42 1.02.2021-30.11.2022 r.

Opis:
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego opatrunku wchłanialnego na bazie egzogennego tropokolagenu z dodatkiem zmodyfikowanych nanodiamentów w formie żelu, liofilizatu, błony, włókniny i rejestrację jako wyrobu medycznego. Cel projektu zakłada również opracowanie modyfikacji nanodiamentów tak, aby tworzyły właściwości przeciwbakteryjne opatrunku i zdolność do zakłócania tworzenia biofilmu na powierzchni rany oraz wytworzenie urządzeń do produkcji opatrunków i przeniesienie produkcji do skali półprzemysłowej.

Loga Funduszy Europejskich i Unii Europejskiej
0
Foto-Foot-Prevent (FFT)

Foto-Foot-Prevent (FFT) - Fotoaktywne urządzenie stosowane w terapii zespołu stopy cukrzycowej

realizowany w ramach projektu: Rzeczy są dla ludzi/0043/2020-00

Czas trwania  projektu: 31.08.2021-31.07.2024, w tym prace K42 31.08.2021-30.06.2023 r.
Kierownik b+r i kierownik w jednostce: dr hab. inż. Zbigniew Mikołajczyk, PŁ - partner projektu,
Lider projektu: firma PHIN Consulting sp. z o.o.

Opis:
W ramach realizacji niniejszego projektu zostanie opracowane innowacyjne urządzenie do zabiegu fototerapii przeznaczone dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej. Urządzenie to będzie posiadało postać skarpety terapeutycznej i zostanie wytworzone przy wykorzystaniu technologii hybrydowych stosowanych we włókiennictwie to znaczy za pomocą specjalistycznej maszyny dziewiarskiej sterowanej komputerowo oraz przy wykorzystaniu cyfrowego systemu do nanoszenia elementów na powierzchnię tekstylną w postaci haftu i wyposażone w moduł sterująco-zasilający.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób współczesnego społeczeństwa, a liczba osób zmagających się z tym schorzeniem z roku na rok drastycznie rośnie. Fototerapia przez działanie proangiogenne powinna skutkować poprawą ukrwienia tkanek a tym samym ograniczyć najważniejszą przyczynę powstawania owrzodzenia w przebiegu stopy cukrzycowej – niedokrwienia tkanek.

Założenia projektu przewidują zdefiniowanie parametrów (procedur terapeutycznych) naświetlania stopy cukrzycowej w celu poprawy natlenienia w obszarze zagojonych ran i profilaktycznie zapobieganiu ponownemu ich występowaniu. W trakcie badań w oparciu o zbudowany model funkcjonalny w trakcie prowadzonej terapii przyjmuje się iż, emitowane będzie światło o zadanej długości fali oraz dawce energii, co oznacza naświetlanie od kilku do kilkudziesięciu minut w ekspozycji ciągłej. Działanie fotoaktywnego urządzenia do naświetlania zostanie zweryfikowane za pomocą badań pilotażowych i klinicznych.

loga: Rzeczpospolitej Polskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Dostępność plus
0
Tekstroniczny system diagnostyczny

Tekstroniczny system diagnostyczny do monitorowania poziomu wibracji w siedziskach o zwiększonej ekspozycji na drgania

realizowany w ramach projektu: Inkubator Innowacyjności 4.0., środki NCBIR

Czas trwania projektu: 1.06.2022-1.04.2023
Kierownik projektu: dr hab. inż. Michał Frydrysiak

Opis:
Przedmiotem projektu jest tekstroniczny system diagnostyczny do monitorowania poziomu wibracji w siedziskach o zwiększonej ekspozycji na drgania, zwłaszcza w siedziskach operatorów maszyn i urządzeń mechanicznych oraz w samochodowych fotelikach dziecięcych. Tego typu siedziska muszą łączyć funkcję maksymalizacji komfortu ich użytkowania z funkcją minimalizacji transmisji szkodliwych wibracji oraz monitorowania drgań, wraz z możliwością szybkiego powiadamiania o przekroczeniach ich dopuszczalnych wartości. Ważne jest, aby siedziska minimalizowały energię drgań w niebezpiecznych dla ludzi zakresach częstotliwości od 4 do 25 Hz, w którym występują zjawiska rezonansowe narządów wewnętrznych człowieka. Problem ten dotyczy również dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych w szczególności niemowlaków, które podróżują zazwyczaj w pozycji półleżącej absorbując w ten sposób drgania przez odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Negatywne skutki ekspozycji na drgania o oddziaływaniu ogólnym dotyczą zwłaszcza układu kostnego i narządów wewnętrznych człowieka, mogą wywoływać również specyficzne reakcje fizjologiczne i psychofizyczne, takie jak zaburzenia ostrości widzenia, zwiększenie czasów reakcji ruchowej i wzrokowej, zaburzenia w koordynacji ruchów.

Tekstroniczny system diagnostyczny składa się z zaprojektowanej sensorycznej dzianiny przestrzennej 3D typu spacer z zaimplementowanym wątkiem piezoelektrycznym połączonym z elektronicznym urządzeniem wyposażonym w oprogramowanie z funkcjonalnością rejestrowania i przetwarzania drgań oraz z możliwością wizualizacji i sygnalizowania wartości drgań przewyższających wartości dopuszczalne dla człowieka. System ten umożliwia prowadzenie diagnostyki wibracyjnej.

0